Plastik Enjeksiyon Kalıp Tasarımı ve İmalatı

İhtiyaçlarınız doğrultusunda  her türlü hassas ve komplike plastik enjeksiyon kalıpları tasarlayarak üretiyoruz!

Tasarımla başlayan, üretim planlama, plastik enjeksiyon ve üretimin her safhasında uygulanan kalite kontrol aşamalarıyla her detayda kusursuz işçilik sunuyoruz.

Plastik Enjeksiyon Kalıpları Nasıl Hazırlanır?

Kalıphanemiz müşterilerimizin ihtiyaç duyacağı kalıpları, istenilen boyutlar doğrultusunda üretmeye en elverişli bir şekilde hazırlanmıştır. Plastik Enjeksiyon Kalıp  alanında uzmanlaşmış ekibimiz 3D CAD yüzey ve katı modelleme programları ile tasarım yapmaktadır. Tasarlanan kalıplar CAM programları kullanılarak CNC tezgahlarıda imalatı gerçekleştirilmektedir.

Plastik enjeksiyon kalıbı ne için kullanılır?

Plastik enjeksiyon kalıbı , tel makaralar, paketleme, şişe kapakları, otomotiv parçaları ve bileşenleri, oyuncaklar, cep tarakları, bazı müzik aletleri (ve bunların parçaları), tek parça sandalyeler ve küçük masalar, saklama kapları, mekanik gibi birçok şeyi oluşturmak için kullanılır.

Plastik enjeksiyon kalıplama işlemi nedir?
Enjeksiyon kalıp temel üretim süreci: Plastik, plastik enjeksiyon kalıplama makinesinde eritilir ve daha sonra yüksek basınç altında bir kalıba enjekte edilir. Burada malzeme soğutulur, katılaşır ve ardından kalıbın iki yarısı açılarak serbest bırakılır.

Enjeksiyon kalıplama döngüsü nasıldır?
Plastik bir parçanın enjeksiyon kalıbı sırasındaki olayların sırasına enjeksiyon kalıplama döngüsü denir. Döngü, kalıp kapandığında başlar ve ardından polimerin kalıp boşluğuna enjeksiyonu yapılır. Boşluk doldurulduktan sonra, malzeme büzülmesini telafi etmek için bir tutma basıncı korunur. Bir sonraki adımda, vida döner ve bir sonraki atışı ön vidaya besler. Bu, bir sonraki atış hazırlanırken vidanın geri çekilmesine neden olur. Parça yeterince soğuduktan sonra kalıp açılır ve parça çıkarılır.

Plastik Kalıp Teknolojisi Nedir?

Plastik kalıp teknolojisi, 1872’den beri var olan bir süreç olan plastik kalıplama teknolojisi olarak da bilinir, erimiş malzemeleri plastik bir kalıba enjekte ederek plastik bileşenler oluşturma ve üretme işlemidir. Plastik kalıp teknolojisi süreci aslında karmaşık bir süreç olarak belirtiliyor. Öncelikle, parça tasarımcısının istenen modeli tasarlaması veya modeli ihtiyacınıza göre tasarlaması için tedarikçinizi tutması gerekir, ardından kalıp tasarımcısının tamamen son bir kalıp tasarımı bulması gerekir. Bu oluşturulduktan sonra, delme, CNC işleme, EDM, parlatma gibi kalıbı üretmeye başlayın ve kalıbı yapmak için son adım, kalıp yapımında her şey bittiğinde, gerçek enjeksiyonla kalıplama işleminin başlayabileceği kalıp montajıdır.  Plastik kalıp denemesi olarak adlandırdığımız kalıplama işleminin başlangıcında, kalıp denemesinden büyük üretime kadar, yine de biraz zaman almalı ve birkaç kez kalıp denemesi yapmalı, çünkü ilk plastik kalıp denemesinde az çok bitirilmesi gereken bazı sorunlar olacaktır.  Numunelerin özel onayına kadar iki veya üç kez kalıp denemesinden sonra, böylece büyük üretime başlayabiliriz, bu, mükemmel son plastik ürünleri elde etmek için parça tasarımı, kalıp tasarımı, kalıp imalatından açıklamak için basit bir çalışma prosedürüdür.