Kamyonlarda ve yük taşıyan büyük araçlarda kasa kısmını kaldırmaya yarayan ve kamyonun ağırlığını dengede tutmayı sağlayan mekanizmaya damper denir. Taşıma araçlarının arkasındaki kasalara ise Dorse denir. Aynı zamanda treyler olarak da bilinmektedir. Damper ve dorse, taşımacılık sektöründe bütün olarak algılanmaktadır. Damper denildiği vakit akla ilk gelen ağır yük taşıyan kamyonlardır.

Damper Dorse çeşitlerine kısaca değinecek olursak;

  • Küvet Tipi Damper Dorse; (Genellikle Hafriyat taşıma amaçlı 24 m³ , taban 4 mm, yanlar 4 mm HB 450 kalite Hardox veya muadili aşınma sacından üretilir. Arka kapak hidrolik olması opsiyoneldir.)
  • Kutu Damper Dorse;(Bu tip damper dorseler yurtdışında genel amaçlı kullanım içindir. Şekil itibarıyla kenarı destekli KUTU şeklindedir.)
  • Hurda Damper Dorse; (Adı üzerinde hurda taşıma amacına yönelik HB 450 aşınma çeliğinden üretilen hafifletmek amaçlı akordeon şeklinde yan kapaklardan oluşan HURDA Damper dorsedir. )
  • Yana Devirmeli Damper Dorse; (Çeşitli yüklerde yan alana boşaltım için kullanılır.)
  • Küvet Tipi İZOLELİ Damper Treyler; (Soğuk ülkelerde sıcak asfalt karışımının soğumasını önlemek amaçlı kasa dış tarafında taş yünü ile 100 mm kalınlıkta izoleli 2. bir katman ile kapatılır. Hafriyat taşımaya da uygun genel kapasite 24 m³ Uzun tip kasalı olarak, taban 4 mm, yanlar 4 mm HB 450 kalite Hardox veya muadili aşınma sacından üretilir. Arka kapak hidrolik olarak tercih edilir. Otomatik çadırlı olarak kullanılır.)

Firmamız bilgisayar ortamında çizilmiş sac açılımlarına göre ürünler her şekilde damper ve dorseyi üretebilmektedir. Sac büküm ve sac bükümleri yapılırken her türlü radyuslu bıçak kullanılabilmektedir. Damper ve dorselerin ST37 Sacdan oluşan Kapak U’ları, Etek Sacları, Üst Küpeşte, Alt Şaseleri 6 Metre boyundaki giyotin makasımız ve 3000 x 12000 boyutlarında Plazma Kesim makinemiz yardımıyla yapılabilmektedir.