Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Beton, herhangi bir binanın temel taşının döşenmesinde en önemli bileşenlerden biridir. Sadece sağlam bir temel sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yapıyı yıllarca tutabilecek kompakt bir yapı sağlar. Sabit bir oranda kum, çakıl, portland çimentosu ve su içerir. Okullar, Şehir merkezleri, Hastaneler, Köprüler, Barajlar vb. tüm sosyal altyapılar yıllardır beton kullanılarak yetiştirilmektedir. Beton çeşitli şekillerde kullanılmıştır - Katı beton bloklar, Kilitli beton bloklar, İçi Boş Beton Engeller, vb.

Masif Beton Bloklar

Bir beton blok, herhangi bir inşaat projesinin ana birimidir. İnşaatta kullanılan standart dikdörtgen şeklindeki kagir birimdir. Bu beton bloklar prekast olarak kullanılır, yani kullanımdan önce şekillendirilir ve şantiyeye gönderilmeden önce sertleştirilir. Bloklar hafiftir ve standart ölçüleri genellikle 600mm*250mm*150mm'dir. Hafif olduklarından bunlar, genel yükü azaltmak için yüksek binalarda kolayca uygulanabilir. Masif beton bloklar uygun maliyetlidir ve bunu gerçek zamanlı inşaatta ortaya çıkarmak için zaman kazandırır. Bu bloklar beton blok yapma makinelerinde üretilmektedir. Farklı tipte blok yapma makineleri, farklı kalite ve şekillerde beton blok üretir.

Beton Bloklarla Değişen Modern Yapı

Beton bloklar her geçen gün popülerlik kazandığından, beton blok üreticileri günümüz inşaatında muazzam bir baskı altındadır. Hafiflik, düşük üretim maliyeti, yüksek yük taşıma kapasitesi gibi özelliklerle yedeklenmesi etken olmuştur. Çevre dostu üretim şekli, kurutulmuş veya fırınlanmış kırmızı kil veya kerpiç tuğlalara kıyasla daha kaliteli teslimat, beton blokların kullanıldığı hızlı inşaat, diğer avantajlardan bazılarıdır. Üstgeçit veya alt geçit köprüleri gibi günümüz projelerinde kullanılan yedi farklı beton blok türü vardır. Olağan blok olan Boşluklu Beton Bloklar, toplam alanın dörtte birine eşit bir boşlukla gelir. Beton blok üreticileri bu boşluğu hafif agrega harcı ile doldurur. Beton bloklar için makineler, bu tür blokların daha hafif fakat daha büyük versiyonları olan gazlı bloklar yapar. Kompozisyon açısından bu bloklar normal tuğlalara benzer, ancak malzeme oranlarda değişebilir. Gaz beton bloklar, çelik ve beton miktarını sırasıyla %15 ve %10 oranında azaltarak toplam üretim maliyetini düşürür. Beton tuğlalar, çitlerde, cephelerde vb. kullanılan bir başka beton blok türüdür. Yapıya şık bir görünüm kazandırırlar. Lento kirişleri yapmak için beton blok üreticileri, betonla birlikte takviye çubuklarının yerleştirildiği blokta bir oluk tasarlar. Beton blok yapma makineleri , Parke blokları olarak bilinen dikdörtgen veya kare şekilli bloklar üretir ve kaldırımlarda veya yol banketlerinde kullanılır. Son olarak, yığma birimleri birleştirmek için beton sedye blokları kullanılır.

Alt çizgi

Köprüler, yol kaplamaları, barajlar vb. gibi çeşitli kamu projelerinde farklı beton blok modelleri kullanılmaktadır. Beton bloklar sadece uygun maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda ayakta duran yapılara güçlü ve istikrarlı destek sağlar. Günümüzün sivil projeleri, inşaat sürecinde çok sayıda beton blok gözlemliyor.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.